Shop Smart

To get the most for your dollar, follow the tips in this section as you shop at your favorite food store.

Woman looking at coupons

Tips for Every Aisle

Use the tips below to fill your cart with budget-friendly and healthy options from each food group.

Understanding the Price Tag

The price tag on the shelf includes a lot of helpful information. Learn what the numbers mean!

Retail PriceThis is the price you pay for each item.

Unit PriceThis tells you how much an item costs per pound, ounce, quart, etc. It can be very useful when comparing two items.

This image shows two different price tags on a shelf. Based on the unit price, you can see that the larger container is a better buy because you are getting more for your money.

Price labels

How is the unit price found?

Total Price ÷ Size = Unit Price

ExampleWhat is the unit price of a 6 oz. yogurt that has a retail price (the price you pay) of $0.72?

$0.72 ÷ 6 oz. = $0.12

The unit price of this yogurt is $0.12 per oz.